Flog

Call

جزئیات مقاله

خلاصه مقاله

خبرنامه شماره75

 

سلامت دستگاه گوارش مرغان تخمگذار در طی چرخه تولید تخم مرغ، تاثیر قابل توجهی بر بازده و سودآوری تولید تخم مرغ دارد. در طی اوج تولید تخم مرغ، مرغ­ها معمولا نمی­‌توانند خوراک کافی را جهت تامین نیازهای پروتئین و کلسیم خود دریافت کنند. این تنش می‌­تواند سبب عدم تعادل در میکروب­‌های دستگاه گوارش شده و منجر به گسترش باکتری­‌های بیماری­‌زا می­شود. آلودگی با اشرشیاکلی و کلستریدیوم پرفرینجنس در مرغ تخم‌گذار معمول است. در مواردی که تلفات زیادی وجود دارد، درمان پرندگان با آنتی بیوتیک‌­ها مورد انتظار است.

به هر حال، آنتی بیوتیک­‌ها هزینه­‌های پنهانی را به تولید تحمیل می­‌کنند، زیرا تخم مرغ­‌های تولید شده در دوره مصرف آنتی بیوتیک و دوره منع مصرف، قابل فروش به مصرف کنندگان نیستند. به علاوه، عدم استفاده صحیح از آنتی بیوتیک­‌ها (برای نمونه استفاده از دز پایین در مدت زمان کوتاه) می‌­تواند سبب گسترش مقاومت آنتی بیوتیکی شود.

باکتری­‌های مقاوم به آنتی بیوتیک به عنوان تهدیدی برای سلامت انسان و حیوان محسوب شده و می‌­تواند هزینه درمان را افزایش دهد. در این ماهنامه نتایج یک تحقیق در یکی از مزارع تجاری تخم‌گذار در مجارستان گزارش شده است که چگونه استفاده از افزودنی­‌های خوراک به عنوان یک راهکار تغذیه­‌ای پیشگیرانه می‌تواند جایگزین سودآوری برای آنتی­‌بیوتیک­‌ها باشد.

.

Project Status

مطالب مشابه